«

»

Jan
27

Studentští senátoři šesti brněnských VŠ svolávají studenty k protestnímu pochodu. Chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s Dobešovými reformami.

Brno – Po středečním setkání zástupců šesti brněnských vysokých škol, kteří reprezentují na 65 000 studentů, nabraly věci rychlý spád. Volání po viditelnějších protestních akcích bylo velmi silné a vyústilo v organizaci protestního pochodu na středu 1.2.2012. Cílem tohoto pochodu je seznámit širokou veřejnost se stanovisky studentů vůči věcným záměrům zákona o vysokých školách a zákona o finanční pomoci studentům a apelovat na ministra Dobeše, aby jejich připomínky přijal a do zmíněných dokumentů implementoval.

Pochod začne na Moravském náměstí před kinem Scala 1.2.2012. ve 14:00 a postupně se přesune kolem několika fakult několika brněnských univerzit před budovu Právnické fakulty MU, kde budou zástupci studentů prezentovat své připomínky,“ komentuje jeden z organizátorů protestu, Jan Záhora z Mendelovy univerzity. „Chceme ukázat zbytku republiky, že se také umíme za své názory postavit a bít, že nejsme jen stroje, co chodí z přednášky na přednášku, ale o situaci na vysokých školách aktivně přemýšlíme,“ dodala koordinátorka protestů Eva Majerová z Masarykovy univerzity. Na programu průvodu budou nejen proslovy studentských zástupců, ale i alegorické ztvárnění pocitů, které studenti směrem k ministerstvu chovají.

Propagace protestů probíhá zejména prostřednictvím sociálních sítí. „Snažíme se organizovat tak, aby bylo možné okamžitě nalézt žhavé informace. Proto je možné nejaktuálnější dění možné sledovat v události na facebooku a na stránce studentské komory Akademického senátu MU. Zde je již pozvaných téměř 6000 osob a přes 260 osob potvrdilo svou účast. Věříme, že demonstrace se nakonec zúčastní kolem 500 osob,“ uvedl tiskový mluvčí protestů Petr Soukeník.

Pochod svolaný studentskými senátory bude volně přecházet do otevřeného dialogu o stavu vysokého školství v zrcadle plánovaných změn, kterou zaštiťuje Iniciativa Brno za svobodné vysoké školy v aule Právnické fakulty MU 1.2.2012 v 16:00. Zde se budou moci jednotliví účastníci dozvědět víc o plánovaných reformách včetně osobních názorů předních představitelů nejen brněnské akademické obce. Takto rozsáhlá spolupráce studentů napříč univerzitami je v Brně od roku 1989 naprosto výjimečná a sama o sobě svědčí o vyhrocenosti situace ve veřejném vysokém školství. Zástupci brněnských studentů proto vyzývají všechny, které otázka reformy terciárního vzdělávaní zajímá, aby neváhali a k protestům se připojili. Organizátorka Eva Majerová z Masarykovy univerzity s úsměvem dodává: „ISIC kontrolovat nebudeme, všichni jste vítaní!

Kontakty:

Bc. Petr Soukeník,
mluvčí Studentské komory AS MU
soukenik@mail.muni.cz
777 002 674

Mgr. Eva Majerová,
hlavní organizátorka protestní akce
majidlo@mail.muni.cz
776 742 984

Důležité odkazy:

Trasa protestního pochodu:

Trasa protestního pochodu

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>