O studentských komorách

Agenda SKASu MUNI a SKASů jednotlivých fakult se ze své podstaty liší, základní poslání však zůstává všem stejné:

• Hájení zájmů studentů ve všech oblastech.
  • Dohlížení na dodržování předpisů.
  • Spolupodílení se na schvalování rozpočtu a jeho metodiky, a tím zajištění dostatečného toku financí, který má zajistit kvalitní výuku.
  • Spolupodílení se na návrhu na jmenování rektora a děkanů.

Mezi hlavní úkoly studentské komory AS MU patří:

• Řešení problémů, které vznikají ve volebních obvodech jednotlivých zástupců fakult, a nelze nebo není vůle je řešit na úrovni jednotlivých fakult.
  • Spoluutvářet (s KAP a univerzitním vedením) pravidla pro studium, jeho průběh a ukončení (konkrétně SZŘ).
  • Každoročně udělovat ocenění za studentský podíl na výuce v rámci Ceny Studentské komory.
  • Přinášet studentský pohled do mnohých pracovních skupin (např. pro tvorbu vnitřních předpisů, Strategického záměru či Stravovací nebo Ubytovací komise).

Mezi hlavní úkoly studentských komor jednotlivých fakult patří:

• Podílení se spolu s akademiky na schvalování či zamítání organizačních změn na fakultě (např. vytváření a rušení fakultních pracovišť), stejně jako vyjadřování se k návrhům na akreditaci programů předtím, než opustí fakultu a směřují na RVH.
  • Výběr studentů do programových rad (spolu se studenty daného studijního programu navrhují děkanovi jmenování členů programových rad)

Základní informace

Masarykova univerzita má v současnosti deset tzv. malých a jednu velkou studentskou komoru.

V čele každé studentské komory stojí předseda, který obvykle plní roli prvního místopředsedy daného akademického senátu. Z této pozice má na univerzitní úrovni přístup na Rozšířené kolegium rektora, na jednotlivých fakultách pak obvykle chodí daný předseda či komorou pověřený senátor na kolegium děkana či porady vedení, někdy i na oboje.

Fakultní komory jsou nazývány:

• Studentská komora Akademického senátu (příslušné fakulty),
  • SK AS (příslušné fakulty),
  • SKAS (příslušné fakulty),
  • malý SKAS.

Komora Akademického senátu MU je nazývána:

• Studentská komora Akademického senátu Masarykovy univerzity,
  • SKAS MUNI nebo SKAS MU,
  • Studentská komora velkého senátu,
  • univerzitní studentská komora,
  • velký SKAS.

Existence studentských komor vychází ze zákona o vysokých školách, volby a počty jejich členů pak upravují příslušné univerzitní a fakultní předpisy. Každý student může kandidovat jak do fakultního, tak do univerzitního senátu.

Volby a jejich výsledky jsou přístupné každému členovi akademické obce (bez ohledu na to, zda v nich může či nemůže volit) v aplikaci E-volby v IS, jejich výsledky lze, v případě podezření na porušení pravidel, v předpisy stanoveném termínu napadnout.

Struktura komor

Studentské komory jsou nejvyššími studentskými orgány. Zatímco akademici mají ještě fakultní a univerzitní vedení a vědecké rady, studentská obec se může se svými problémy obracet primárně na své demokraticky volené zástupce v příslušných AS.

„Nevíte si rady? Chcete něco zlepšit?
Kontaktujte svou fakultní studentskou komoru :-)“

SKAS MUNI

Masarykovy univerzity